"Zatvor oči,
pozri sa do svojho vnútra,
nájdi svoj inštinkt,
buď nekonečne milujúca."
Slow beauty for a fast world.
SPARITUAL
Povedala som si, že vzhľadom na množstvo plánovaných príspevkov, by som mohla občas hodiť nejaké víkendové. A tak som sa rozhodla pre tento.
Po tom, ako som si objednala z výpredaja Energy a zmorená som s teplotou ležala v posteli, mi prišla ponuka na úžasnú spoluprácu z firmy Staff, ktorá má na Slovensku na starosti okrem iného aj distribúciu značky SpaRitual. Zároveň som bola pozvaná na školenie do Bratislavy, ktoré sa konalo začiatkom Augusta v hoteli Viktor a mohla som len dúfať, nech sa nič nepokazí a nič mi do toho nevojde.
Školenie sa týkalo základnej úpravy pred samotným lakovaním (ako ja hovorím základnej údržbe :-)) a potom samotnému lakovaniu. Bolo určené profesionálnym manikérkam a nejako som sa medzi ne zapliela teda aj ja :-). Školenie prebiehalo pod odborným vedením Veroniky Mořkovskej- majsterky Českej republiky v manikúre v roku 2006 (pekný rozhovor u Nikol), jej mamy Marcely Mořkovskej - súdnej znalkyne v obore manikúra, pedikúra a modelovanie nechtov a otca/manžela ako fotografa.
V úvode bola predstavená značka SpaRitual, ktorá bola založená v roku 2004 a za ktorou stojí Shel Pink, ktorá začala najprv vo firme Orly, ktorú viedol Jeff Pink, autor francúzskej manikúry. Značka je veganská, nepoužíva parabény, umelé farbivá, či parfémy. Umelé farbivá sú nahradené prírodnými, a to nap. granínom, ktorý sa postará o trblietanie, či karmínom, ktorý sa používa v červených a ružových lakoch. Uzáver lakov je pogumovaný a o tom, ako sa s ním a so štetcom dobre lakovalo, som už písala tu.
Potom sme si pozreli video z rozhovoru s Jeffom Pinkom a nasledovala teória o diagnostike nechtov a ukážka úpravy nechtov.
K jednotlivým typom som si síce spravila poznámky, ale dovolím si sem dať komplet informácie. Odporúčam sledovať stránku Manikúra, pedikúra - odborné články na Facebooku, dostanete sa tam k rôznym poučným informáciám.
Ktoré sú tie vaše?
![]() |
zdroj: Manikúra, pedikúra - odborné články (Facebook) |
![]() |
zdroj: Manikúra, pedikúra - odborné články (Facebook) |
![]() |
zdroj: Manikúra, pedikúra - odborné články (Facebook) |
![]() |
zdroj: Manikúra, pedikúra - odborné články (Facebook) |
Poďme sa teraz pozrieť na postup.
Celé to začalo streknutím vône (Aromaterapeutická hmla s obsahom aloe vera a jazmínu) do vzduchu. Dôležitým krokom bola dezinfekcia rúk (platí pre obe strany, aj pre manikérku, aj pre zákazníčku) a nástrojov (Visionary cleanser). Potom nasledoval peeling (Cukrový peeling).
Ruky po peelingu boli očistené obrúskom a na nechty boli nanesené antibakterálne kvapky s čajovníkovým olejom a výťažkami citrónu (Farewell). Tieto kvapky obsahujú antimikotickú zložku, ktorá nechty vybieli a zničí baktérie. Používa sa ako prevencia.
Na kožičku bol nanesený krém, ktorý sa vmasíroval do kožičky a nechtov krúživým pohybom smerom k srdcu (Cuti-Quench). Po ňom nasledoval olej na nechtovú kožičku (Cuti-Cocktail) a vmasíroval sa rovnako ako krém. Potom sa ruky natreli sérom (Handprint sérum). Ešte jedna vec. Krém je vhodnejší, olej je lepší dávať až po kréme, alebo na navlhčené ruky.
Pilovanie (pilníkovanie?) nechtov je hotová veda. Je jasné, že mi to nešlo. To, že je dôležité použiť papierový pilník (nie kovový a sklený), už väčšina z nás vie. Pilníkovanie v jednom smere, to tiež. Ale že má byť ten pilník v sklone 45 stupňov na necht, to bola novinka (ale niečo sa mi marí, že o tom písala Nikol). Treba prst správne uchopiť, aby sa pilník opieral o váš prst (určite si pozrite video nižšie). Že vám to ide dobre spoznáte podľa jednej počmáranej línie na pilníku. Nie, tá moja jedna nebola... (Profi eko pilník - Fine)
Odstránenie kožičky je niečo, čo ja nerobím. Ja len mažem. Fakt sa toho bojím až desím, a keď už má chrániť, nech tam je a chráni. Nič neorezávam, nič nestrihám, jemne zatlačím, no hlavne hydratujem (marhuľový krém Alverde). Tu bol najprv použitý olej v pere s výťažkom hroznového oleja, zázvoru (Cuti-cocktail pen) a zvyšok bol vykonaný za pomoci prístroja. Nasledovalo dočistenie (Kúpeľové tonikum) obrúskom.
Odmastenie je tiež dôležitý krok a dá sa vykonať trebárs odlakovačom (Sparitual odlakovač).
Prechádzame k samotnému lakovaniu. Najprv bol nanesený primer (Truebond primer), v ktorom sú všetky potrebné vitamíny.Potom sa naniesli dve vrstvy podkladového laku (Multi-tasker). Pri lakovaní je potrebné ísť čo najbližšie k okraju, lebo keď pôjdete lakovať farebný, podklad vás nepustí ďalej (poznám veľmi dobre z vlastnej skúsenosti). Takisto treba pre lepšiu výdrž zalakovať aj špičky a hneď potom očistiť zatečený lak tam, kde nemá čo hľadať.
Nanesieme farebný lak v plnom krytí rovnakým spôsobom - čo najviac k okraju, špičky a čistenie. Čistenie sa dá vykonať aj drievkom, no väčšina z nás asi používa štetec. Ja používam oboje.
Na záver použijeme vrchný lak (Multi-tasker), kvapky pre rýchle schnutie (Andalé) a olej (Cuti-cocktail). Ako bolo na školení vysvetlené, väčšina z nás sa domnieva, že olej narobí zlobu, ale to nie je pravda. Hoci sa fakt nič nestalo, doma som ešte odvahu na tento krok nenabrala.
Z jednotlivých krokov som spravila video, nestihla som zachytiť dezinfekciu a keďže som robila aj fotky, aj videá, dúfam, že už nič nechýba. Videá som nestrihala (okrem toho s odstraňovaním kožičky, tam to len bzučalo) a ponechala som tam zvuk. Určite odporúčam pozrieť si ho a neignorovať.
Takto vytvorená manikúra by mala vydržať aj 14 dní. No, na rovinu, ja osobne neviem, čo by som toľkú dobu robila s jedným lakom. Omrzí ma už po štyroch dňoch. Ale čo je hlavné, veľmi rýchlo mi rastú nechty (v lete cca 2 mm za týždeň) a predstava toho "odrasteného" laku ma desí viac ako fotky mojich starých nechtov. Je pravda, že keď chcem, aby vydržali dlhšie, tak sa pri lakovaní pohrám viac, ale jedny nechty mám tak max. týždeň.
Po teórii nasledoval najprv obed a potom sme si to vyskúšali na vlastnej koži, ehm, nechtoch. Fotenie jedla je taký divný úkaz a nezasvätení nepochopia, prečo to človek robí, takže aspoň dezert, ktorého fotenie sa dá "nafingovať" akože pre inšpiráciu :-D.
A takto nejako som dopadla ja. Mala som pocit, ako keby som lakovala nechty prvý krát. Najťažšie bolo pre mňa určite pilníkovanie a potom špičky. Slečna si vybrala kombináciu k šatám na svadbu a tvorili ju Drop Dead Gorgeous, ktorý ste mali možnosť vidieť aj u mňa, Blue Moon a na ňom Lighthouse. V každom prípade som si domov doniesla aj certifikát a zopár drobností. Odvtedy som skúšala na sestre, aj na sebe a dúfam, že to svoje lakovanie dotiahnem raz úplne ku kožičke bez strachu :-).
![]() |
zdroj: Sparitual Slovensko (Facebook) |
![]() |
zdroj: Sparitual Slovensko (Facebook) |
No a ako to bolo s tou francúzskou manikúrou? To vám tak Jeff Pink okolo roku 1975 cestoval z Paríža a len mu tak napadlo, že pomenuje svoju manikúru prirodzeného vzhľadu ako francúzsku :-).
Ja dúfam, že vám príspevok bude v niečom nápomocný a že som na nič nezabudla. Ja som sa nejaké nové informácie dozvedela, no zistila som aj to, že niektoré kroky som robila nejako podvedome, a tým nemyslím odmastenie :-).